Jesteś tu: » Strona główna » B&N » Pamiętaj o noszeniu odblasków

Uczniowie klas piątych przypominali społeczności szkolnej o noszeniu odblasków.

Tworzyli plakaty propagujące widocznego pieszego lub rowerzystę na drodze.

Nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym nakłada na pieszego poruszającego się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Zgodnie z nowymi przepisami pieszy będzie mógł się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub  po chodniku bądź w strefie zamieszkania.

Nowe przepisy mają na celu ograniczenie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. Jesienią właśnie oni bardzo często stają się ofiarami wypadków. Jeżeli kierowca wcześniej zauważy pieszego, jest w stanie szybciej zareagować. Jadąc z prędkością 80 km/h widzi pieszego ubranego na ciemno z odległości 30 - 40 metrów. Już jeden element odblaskowy powoduje, że pieszy widoczny jest z odległości 120-160 metrów.

PAMIĘTAJ O OBOWIĄZKU NOSZENIA ODBLASKÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!