Jesteś tu: » Strona główna » Wolne wybory w Polsce

Wolne wybory w Polsce

Dwudziestopięciolecie wolnych wyborów w Polsce

Wall Street Journal napisał " Najsławniejszymi obrazami upadku komunizmu są zdjęcia rozbijanego młotami Muru Berlińskiego. Ale ten koniec zaczął się w Polsce, a dokładnie tego dnia w czerwcu, gdy Polacy mogli po raz pierwszy iść na wolne, nawet, jeżeli tylko częściowo, wybory"

Władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nie były w stanie przeciwdziałać kryzysowi gospodarczemu lat 80. oraz licznym strajkom. Z tego powodu zdecydowały sie zawrzeć porozumienie z przedstawicielami Solidarności. Efektem rozmów prowadzonych przy "okrągłym stole" były przeprowadzone 4 czerwca 1989 roku wybory, w których kandydowali przedstawiciele opozycji. W ich wyniku powstał nowy rząd z udziałem działaczy antykomunistycznych.

Aby upamiętnić święto wolności nasza szkoła podjęła następujące inicjatywy:

• przeprowadzono pogadanki na temat wydarzeń z czerwca 1989 roku,
  • przygotowana została wystawa prac uczniów zatytułowana "Ćwierćwiecze wolnych wyborów",
  • Samorząd Uczniowski przeprowadził analizę i modyfikację regulaminu wyboru swoich członków.