Jesteś tu: » Strona główna » 11 LISTOPADA 2016 r.

11 LISTOPADA 2016 r.

98. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień 11 listopada celebrowany był jako święto upamiętniające odzyskanie niepodległości od roku 1920. W II Rzeczypospolitej w dniu tym zawsze odbywały się defilady wojskowe, msze święte w intencji ojczyzny, uroczystości na szczeblu państwowym. 11 listopada w Belwederze wręczano ordery Virtuti Militari. Po przewrocie majowym obchody kolejnych rocznic były uroczystościami ściśle wojskowymi – marszałek Piłsudski na placu Saskim w Warszawie dokonywał przeglądu pododdziałów, a następnie odbierał defiladę. Z okazji obchodów 11 listopada 1928 plac Saski w stolicy przemianowano placem marszałka Józefa Piłsudskiego.  Rangę święta państwowego nadano temu dniu dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku. Od 1926 r. 11 listopada był dniem wolnym od pracy w administracji rządowej i szkolnictwie na podstawie okólnika wydanego przez Prezesa Rady Ministrów Józefa Piłsudskiego.

Podczas okupacji w latach 1939–1944 oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.

W 1945 ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN; zniesiono jednocześnie Święto Niepodległości. W PRL wielokrotnie organizowane w całym kraju manifestacje patriotyczne były brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm   ustawą z 15 lutego 1989, lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Pomniejsze formy obchodów to: Bieg Niepodległości w Warszawie, wykłady historyczne, koncerty patriotyczne czy parady głównymi ulicami miast.

Uczniów naszej szkoły zapraszamy do wzięcia udziału w quizie na temat Józefa Piłsudskiego!

W tym roku Muzeum Historii Polski zaprasza na 11 Przystanek Niepodległość.

W programie gry miejskie dla dzieci i dorosłych, spacery tematyczne i wystawa.

Szczegóły na muzhp.pl

Patrz Galeria