Jesteś tu: » Strona główna » Akcja charytatywna "Pierniczkowe święta"

Akcja charytatywna "Pierniczkowe święta"

Szanowni Państwo!

Jak co roku zapraszamy do wzięcia udziału w Akcji Charytatywnej „Pierniczkowe Święta”. Dzięki upieczonym, wspólnie udekorowanym i sprzedanym piernikom będziemy mogli umilić święta kilku najbardziej potrzebującym rodzinom dzieci z naszej szkoły.

W tym celu zapraszamy wszystkie klasy do upieczenia i przyniesienia do szkoły pierników z 2 porcji ciasta piernikowego. Następnie Zachęcamy do wspólnego ich dekorowania w czasie szkolnego rozpoczęcia Świąt, 9.12.

A oto szczegółowy harmonogram naszych działań

•Od 5 do 8.12 (czwartek) przynosimy upieczone pierniki, wielkości minimum 8-10 cm do sekretariatu lub pokoju 22
9.12 (piątek) od 16:30 zapraszamy wszystkich chętnych na Wielkie Dekorowanie Pierników w stołówce szkolnej
• od 5.12 dekorowanie pierników przez dzieci w klasach
13.12 (wtorek) Zebranie Rodziców – KUPOWANIE PIERNICZKÓW
W tym dniu w pokoju 22 można pobrać paczki w "komis" i rozprowadzać je w pracy, szkole innych dzieci, wśród rodziny…etc
• 18.12 (niedziela) ewentualna sprzedaż pod Kościołem
• Do 19.12 (poniedziałek) rozliczenie komisowych pierniczków
• 20.12 (wtorek-środa) zakup paczek i dostarczenie ich rodzinom

PRZYPOMINAMY, że nasza akcja jest akcją charytatywną, naszym celem jest zatem przeznaczenie jak największej sumy na jej cel- paczki świąteczne dla ubogich rodzin. Prosimy zatem o przyniesienie w dniu dekorowania jak największej ilości WŁASNYCH materiałów do dekorowania!!!!

Szanowni Państwo!

A oto szczegółowy harmonogram naszych działań

• od 5.12 dekorowanie pierników przez dzieci w klasach
13.12 (wtorek) Zebranie Rodziców – KUPOWANIE PIERNICZKÓW
• 18.12 (niedziela) ewentualna sprzedaż pod Kościołem
• Do 19.12 (poniedziałek) rozliczenie komisowych pierniczków
• 20.12 (wtorek-środa) zakup paczek i dostarczenie ich rodzinom

Pierniczki - przepis

Składniki:
0,5 L miodu (dobrego, naturalnego)
2 niepełne szklanki cukru (najlepiej  trzcinowego)
masło (dobre) 250 g
1 kg + 1 szklanka mąki tortowej
3 jajka
3 łyżeczki sody
1/2 szklanki mleka
szczypta soli
3 opakowania przypraw do piernika  (bez glutaminianu sodu)

Wykonanie:
Miód +  cukier + masło - ogrzewamy w garnku do całkowitego  rozpuszczenia. Zostawiamy do zupełnego ostudzenia. Kiedy jest jeszcze ciepłe dodaję przyprawę do piernika i dokładnie mieszam.  Do zimnej masy dodajemy mąkę, szczyptę soli, jajka, sodę wymieszaną w mleku. Wyrabiamy dokładnie ciasto. Takie ciasto powinno stać minimum 3 tygodnie (do 4) w chłodnym miejscu - w piwnicy, komórce itp., . (W szklanym, emaliowanym, lub kamionkowym naczyniu, przykryte folią i ściereczką).

Po 4 tygodniach - upiec  pierniczki (wałkujemy, wycinamy kształty i pieczemy kilka minut w rozgrzanym piekarniku – ok. 180 stopni).
Upieczone ciasto powinno także poleżeć - 7-10 dni - aby zmiękło. (najlepiej w szczelnych pojemnikach).

A potem razem dekorujemy J

PS.: Leżakowanie surowego ciasta jest opcją dla wytrwałych i zapobiegliwych. Z doświadczenia lat ubiegłych pierniki świetnie wychodzą nawet z ciasta, które poleżało zaledwie kilka dni :P