Jesteś tu: » Strona główna » Terapia pedagogiczna i SI » Wskazówki dla rodziców

Wskazówki dla rodziców

• Rodzicu bacznie obserwuj dziecko od najmłodszych lat, jego postępy w rozwoju, pamiętając o tym, iż objawy, które występują u dzieci zagrożonych dysleksją można dostrzec znacznie wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem nauki w szkole.
  • Rodzicu nie wyręczaj dziecka w codziennych czynnościach (możesz zapiąć dziecku guziki, jeżeli rano spieszycie się do przedszkola, jednakże nie rób tego za każdym razem).
  • Rodzicu stwarzaj sytuacje i zachęcaj dziecko do podejmowania różnych czynności, które rozwijają właściwe dla danego wieku umiejętności np. wycinanie ,rysowanie, rymowanie, zabawy z plasteliną, układanie puzzli.
  • Nie lekceważ, jeżeli dziecko w wieku przedszkolnym nie radzi sobie z wykonaniem codziennych czynności np. samodzielnym jedzeniem, zapinaniem guzików itp. lub nie lubi rysować. Cierpliwie ucz je wykorzystując metodę „małych kroków” oraz chwal opisując dokładnie najmniejsze postępy poczynione przez dziecko. Wskazuj następne kroki i motywuj dziecko do podejmowania następnych prób.